Energia, nauka i dobra zabawa tylko z „Planetą Energii”!

Planetowicze!

Każde spotkanie z Wami to dla naszej kosmicznej ekipy ogromna przyjemność i wspaniała przygoda, dlatego zawsze niecierpliwie czekamy na start kolejnej edycji programu „Planeta Energii”. Nie inaczej było w przypadku jego VI odsłony. Pełni zapału i nowych, energetycznych pomysłów wystartowaliśmy na początku roku szkolnego 2015/2016. Tym razem udostępniliśmy dziewięć scenariuszy lekcji szkolnych, w oparciu o które nauczyciele mogli przeprowadzić z Wami zajęcia o prądzie. Trzy nowe opracował ambasador „Planety Energii” dr Tomasz Rożek, specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach programu, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze szkołą i nauką.

W listopadzie nasza planetowa ekipa wraz z kosmicznym Energobusem odwiedziła cztery miasta, żeby zachęcić Was do udziału w wyprawie na „Planetę Energii”. Najpierw zawitaliśmy na Pomorze do Elektrowni Wodnej w Rutkach k. Żukowa, w której można było zobaczyć urządzenia stanowiące pierwotne wyposażenie elektrowni uruchomionej w roku 1910, np. marmurową  rozdzielnię z okresu jej budowy oraz oryginalny generator Diesla z 1927 roku.
Rutki.jpg

Następnie udaliśmy się do Białegostoku, Bydgoszczy i Lublina. W każdym z tych miejsc nasza wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie wszystkich spragnionych wiedzy i dobrej zabawy. Bo nauka o prądzie nie musi być nudna, może być fascynującą przygodą, sprawiać mnóstwo radości i przyjemności! :)

Białystok.jpg

Sprzęty gospodartswa domowego.jpgLublin.jpg

Potwierdziliście to podczas realizacji konkursowych zadań wykazując się wielką kreatywnością, otwartością, odwagą oraz humorem i realizując wiele niecodziennych projektów poświęconych energii elektrycznej. Wycieczki do stacji elektroenergetycznej, oczyszczalni ścieków, sklepów AGD, na wysypiska śmieci, spotkania ze strażakami, energetykami i ratownikami medycznymi, elektryczne pokazy mody, przedstawienia teatralne oraz pantomimy, makiety elektrowni, komiksy, plakaty i gazetki szkolne, to tylko niektóre z nich! Nasze planetowe jury stanęło przed bardzo trudnym wyborem. Kto by pomyślał, że zajęcia o prądzie, zrealizowane na podstawie tych samych scenariuszy, mogą być przeprowadzone na tyle interesujących sposobów!

Tomasz Rożek obrady jury.jpg

W tym niełatwym zadaniu z pomocą przyszedł nam dr Tomasz Rożek. Wspólnie wybraliśmy najbardziej pomysłowych uczniów i nauczycieli VI edycji konkursu „Planeta Energii”, których w kwietniu i maju odwiedziło nasze mobilne centrum nauki pokonując niemal 2 tys. km! To prawie tyle, ile wynosi odległość z Gdańska do Rzymu! Dużo, prawda? :D

miasto.jpg

wolt i energiludek.jpg

Nie przeszkodziły nam ani burze i deszcze, ani grad, ani upał, ani nawet śnieg. Spotkania z przyjaciółmi „Planety” dodawały nam energii i siły do pracy. Zawsze też mogliśmy liczyć na kubek gorącej kawy i herbaty, pyszne ciasto czy pożywne kanapki. Wszystko to sprawiało, że nigdy nie opuszczał nas zapał i entuzjazm i nawet na chwilę nie zwalnialiśmy tempa. A kosmiczne miasteczko w trakcie budowy rosło jak grzyby po deszczu. :)

montaz mcn.jpgPierwszym miastem, do którego zawitała „Planeta Energii” był Płock, znany z najstarszej szkoły średniej w Polsce zwanej „Małachowianką”. Nasza wizyta rozpoczęła się od niespodzianki – dzieci ze zwycięskiej klasy III f ze SP nr 21 pod czujnym okiem pani Marty Przybylskiej własnoręcznie przygotowały dla nas kolorowy plakat, na którym znaleźli się bohaterowie „Planety Energii” czyli Profesor Elektro, Doktorek i Bociek Protonek.

plakat.jpg

To jednak nie wszystko! Uczniowie przygotowali także kolorowe laurki, listy, gratulacje i podziękowania za wygraną. Byliśmy zachwyceni i … wzruszeni. :)

laurki.jpglaurki 2.jpg

Z Płocka udaliśmy się do Iławy położonej nad Jeziorakiem – najdłuższym jeziorem w Polsce. Czekały tam na nas dwie zwycięskie klasy – I b i I g oraz panie Katarzyna Prus i Anna Zdziebłowska z Publicznej Sześcioletniej Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Suszu. Uczniowie każdej z nich przygotowali swoje własne transparenty powitalne oraz napisy na czapeczkach „Planeta Energii”. Dla rozróżnienia dzieci z jednej klasy ubrane były w czapeczki w kolorze wiśniowym, a z drugiej – granatowym. Nie można było ich pomylić! ;)

susz.jpgPo wręczeniu dyplomów i nagród, dzieci w podziękowaniu za wygraną w konkursie zaśpiewały nam energetyczną piosenkę:

„Z Planetą Energii szybko minął czas,
Planeta Energii wciąż uczyła nas,
i przygód ciekawych przeżyliśmy sto,
Planeta Energii to jest właśnie to!”.

energobus.jpgslotcary.jpg

Kolejnym przystankiem na trasie edukacyjnego centrum nauki było Giżycko – stolica polskiego żeglarstwa, w której odwiedziliśmy uczniów z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie i panią Jolantą Książkiewicz. Wizyta „Planety Energii” wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta – nie dziwi więc fakt, że gościliśmy u siebie ekipę telewizyjną, której planetowi laureaci udzielili krótkiego wywiadu. :)

gizycko.jpgDzieci chętnie brały udział w energetycznych pokazach i doświadczeniach, a na koniec zgodnie stwierdziły, że „Prąd jest super!” :)

balon.jpg obwód.jpg     

W Suwałkach przywitał nas śnieg i ujemna temperatura, jednak dzięki uczniom ze zwycięskiej klasy II e i pani Dorocie Cyran ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w mobilnym miasteczku panowała gorąca atmosfera!

suwałki.jpgNasi goście mogli się także rozgrzać biorąc udział w Energetycznym Turnieju Miast. Z ogromnym zaangażowaniem pedałowali na rowerkach stacjonarnych i produkowali prąd, aby wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Szczególnie licznie do rywalizacji włączyli się młodzi piłkarze z drużyny Wigry Suwałki.

etm.jpg

Kolejna na naszej mapie podróży była Czerwionka-Leszczyny, w której czekali na nas uczniowie z klasy II b razem z panią Moniką Biesiadą ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Stanisława Moniuszki. Dzieci przywitały nas ubrane w koszulki z napisem „Szkoła z dobrą energią” i czapeczki w zielonym (ekologicznym!) kolorze. Przygotowały także transparent „Czerwionka-Leszczyny wita Planetę Energii”.

transparent cz leszcz.jpgTo był dopiero początek niespodzianek, które czekały na planetową ekipę. Najmłodsi zaśpiewali nam także piosenkę o prądzie:

„Prąd, prąd, prąd – mądrze z niego korzystaj!
Prąd, prąd, prąd – dla dobra mej planety!
Oszczędzamy prąd bo…,
oszczędzamy prąd bo…,
to nasza wspólna sprawa!”.

Swój występ dzieci zakończyły okrzykiem: „Tak się cieszy, tak się cieszy II b!” :)

zdjęcie klasy.jpg

W Lesznie – mieście szybowców – nasze mobilne centrum nauki stanęło na pięknym Rynku, pośród kolorowych kamienic. W tak wspaniałej scenerii powstał telewizyjny reportaż o „Planecie Energii”, w którym o programie opowiadał dr Tomasz Rożek oraz uczniowie ze zwycięskiej klasy II c i pani Anna Dratwińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej. Materiał można było obejrzeć w programie „Pytanie na Śniadanie” na kanale TVP 2. Mamy nadzieję, że nas oglądaliście? ;) 

anna dratwińska.pngTomasz Rożek.pngSiódmym przystankiem na trasie „Planety Energii” były Koziegłowy, na terenie których mieści się jedna z największych w kraju oczyszczalni ścieków. Miasto przywitało nas pięknym Słońcem, szerokimi uśmiechami na twarzach uczniów z klasy II e i pani Anny Sęczkowskiej ze Szkoły Podstawowej im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz kolorowym transparentem „Witamy Planetę Energii”. :)

transparent 2.jpgW Koziegłowach mieszkańcy dzielnie walczyli o zwycięstwo w Energetycznym Turnieju Miast. Do rywalizacji włączyli się także pracownicy pobliskiego sklepu rowerowego, których wiedza o rowerach zrobiła na nas ogromne wrażenie!

etm 2.jpg

Ze słonecznych Koziegłów przenieśliśmy się do deszczowego Tychowa, w którym znajduje się gigantyczny głaz narzutowy „Trygław”. Dzięki dzieciom z klasy I a i pani Dorocie Galińskiej ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w naszym zalanym deszczem miasteczku panowała wspaniała, gorąca atmosfera. Szczególnie podczas energetycznego występu najmłodszych, którzy specjalnie dla nas zaśpiewali piosenkę o energii elektrycznej i wykonali niezapomniany taniec z kolorowymi balonikami. :)

balony.jpg

Swoją podróż po Polsce zakończyliśmy na Pomorzu – w Kartuzach i Gdańsku. Do Kartuz zawitaliśmy już po raz drugi! Ostatnio, byliśmy tam pięć lat temu. Dzieci z klasy z II e z panią Małgorzatą Szadkowską ze Szkoły Podstawowej w Koloni bardzo cieszyły się z naszej wizyty i dały temu wyraz podczas odliczania do przecięcia wstęgi – było to zdecydowanie najgłośniejsze „Trzy! Dwa! Jeden!”, jakie słyszeliśmy podczas naszej tegorocznej trasy. Specjalnie dla nas uczniowie zaśpiewali także piosenkę o mądrym korzystaniu z prądu.

wstęga.jpg

W Gdańsku odwiedziliśmy uczniów z klasy II e i panią Ewelinę  Rafaląt  ze Szkoły Podstawowej nr 47. Na miejscu przywitało nas cudowne Słońce, którego promienie odbijały się od bursztynowej kopuły Stadionu Energa Gdańsk i wspaniale rozświetlały nasze mobilne centrum nauki.

stadion energa.jpg

Największą atrakcją dla najmłodszych okazało się spotkanie z dr Tomaszem Rożkiem, którego mali odkrywcy znają nie tylko z „Planety Energii” ale także z telewizyjnego programu naukowego „Sonda 2”.

Tomasz Rożek uściski 1.jpg

Tomasz Rożek uściski 2.jpgSpotkania z Wami były dla nas ogromnym przeżyciem! Mogliśmy Was poznać osobiście,  pogratulować zwycięstwa, a przede wszystkim nagrodzić za ciężką pracę i zaangażowanie oraz wręczyć dyplomy i nagrody! :)

Tomasz Rożek gratulacje.jpgnagrody.jpgzwycięska klasa.jpg

W każdym z odwiedzonych miast miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi, które otwierało laureatom i mieszkańcom bramy do miasteczka i niezapomnianej przygody na planecie prądu! Honory zawsze czynił gospodarz klasy w asyście koleżanek i kolegów, pani wychowawczyni oraz zgromadzonych gości.

uroczyste otwarcie.jpguroczyste otwarcie 1.jpg

uroczyste otwarcie 2.jpg

Następnie był czas wręczania nagród, dyplomów i tablicy pamiątkowej…

dypomy dzieci.jpg dypomy nauczyciele.jpgplecaki.jpgtablica pamiątkowa.jpg

…oraz chwila dla reporterów ;)

telewizja.jpg

Podczas naszych wizyt nie mogło zabraknąć szalonego Profesorka Wolta, którego znakiem rozpoznawczym – oprócz bujnej czupryny i wielkich okularów – były energetyczna rozgrzewka, taniec prądu oraz melodyjne przyśpiewki!

rozgrzewka.jpgtaniec prądu.jpgWolt  z maszyną elektrostatyczną.jpg wolt z magnesem.jpg

Naszym gościom czas spędzony na „Planecie Energii” umilał także sympatyczny Energoludek – zawsze pełen energii i pomysłów, gotowy do pomocy wszystkim tym, którym „padały baterie” ze zmęczenia!

wolt z energoludkiem.jpg Wolt  z energoludkiem.jpgselfie.jpgpiątka  z energoludkiem.jpg

Energoludek tuli dziecko.jpg animatorzy i energoludek.jpg

W mobilnym centrum nauki „Planeta Energii” na gości czekało mnóstwo elektryzujących atrakcji. W Energobusie – kosmicznym laboratorium na kółkach – uczniowie mogli dowiedzieć się, że człowiek oraz wszystko, co nas otacza zbudowane jest z ładunków elektrycznych. Jak je „wyrwać”? Jak nadać im energię i czy da się ją wykorzystać? Najmłodsi mogli odkryć, że każdy robi to na co dzień korzystając z prądu elektrycznego. Dowiedzieli się także dlaczego elektryzują się włosy oraz które materiały przewodzą prąd, a które są izolatorami.

wejście do energobusu.jpgkołyska newtona.jpgelektryzowanie.jpg

W kolejnej strefie edukacyjnej najmłodsi mogli się pobawić modelami elektrowni wiatrowej i wodnej. W ten sposób poznali źródła energii odnawialnej i sposoby jej produkcji.

elektrownia wodna.jpgturbina wodna.jpgelektrownia wiatrowa.jpg

Dzieci uczestniczyły także w wyścigu samochodów elektrycznych zasilanych energią, którą same wytworzyły pedałując na rowerkach stacjonarnych. Zabawie zawsze towarzyszyły gromkie okrzyki i szerokie uśmiechy na twarzach. :)

slotcary 1.jpgW miasteczku dzieci mogły także przenieść się w trójwymiarowy świat Energoludków, w którym Profesor Elektro wyjaśnił m.in. jak unikać zagrożeń związanych z prądem, do czego służą „tablice znamionowe” znajdujące się na urządzeniach elektrycznych oraz dlaczego, a także w jaki sposób należy oszczędzać prąd i dbać o naszą planetę.

kino 3d.jpgkino 3d.jpgZwieńczeniem naukowej podróży najmłodszych były doświadczenia i pokazy prowadzone przez ekspertów „Planety Energii”, m.in. widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, które można zaobserwować w kuli plazmowej, małe „pioruny" generowane przez induktor Ruhmkorffa czy elektryzowanie włosów przez maszynę elektrostatyczną.
pioruny.jpg

kula plazmowa.jpgwyładowania.jpgmagnetyzowanie.jpgmaszyna elektrostatyczna.jpgobwód i  żarówka.jpg

Wiele atrakcji czekało także na najmłodszych na świeżym powietrzu. Dzieci podczas zabawy mogły poznać zasady segregacji śmieci, wtyczki elektryczne z całego świata, ułożyć mega puzzle oraz rozwiązać energetyczna krzyżówkę.

segregacja odpadów.jpgwąż elektryczny.jpgwtyczki elektryczne.jpgkrzyżówka.jpg

puzzle.jpg

Z atrakcji „Planety Energii” licznie korzystali nie tylko uczniowie i nauczyciele z lokalnych szkół, ale również mieszkańcy miast, którzy odwiedzali nas w godzinach popołudniowych. Rekord frekwencyjny padł w Lesznie! Miasteczko odwiedziło tam ponad 4,3 tysiące mieszkańców!

miasteczko.jpg

Leszno to także miasto, które zwyciężyło w Energetycznym Turnieju Miast – specjalnym konkursie dla mieszkańców miast, które odwiedziła „Planeta Energii”. Uczestnicy turnieju produkowali prąd pedałując na specjalnych rowerkach stacjonarnych wykorzystując siłę własnych nóg. Dodatkowe punkty można było zdobyć klikając „Lubię to!” pod zdjęciami z naszej wizyty w danym mieście zamieszczonymi w galerii na fanpage’u „Planety Energii”. Chętnych do udziału w turnieju nie brakowało! Energię „wykręcali” gospodarze miast, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, dziadkowie, dzieci, sportowcy i miłośnicy jazdy na rowerze. Wspólny wysiłek się opłacił! Dzięki mieszkańcom Leszna nagrodę w postaci multimedialnej tablicy z akcesoriami i oprogramowaniem zdobyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej!

etm leszno 1.jpg etm Leszno 2.jpg

A dzięki mieszkańcom Iławy i Susza, uczniowie z Publicznej Sześcioletniej Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Suszu za zdobycie drugiego miejsce otrzymali aparat fotograficzny.  

etm wynik.jpgJeszcze raz serdecznie dziękujemy Wam za ciepłe przyjęcie, miłe słowa, fantastyczne niespodzianki i elektryzującą atmosferę! To dla nas największa i najwspanialsza nagroda! Cieszymy się ogromnie, że podczas VI edycji „Planety Energii” o prądzie uczyło się z nami niemal 46 tysięcy dzieci, a od początku trwania projektu aż 263 tysiące! J Dziękujemy!

Naładowaliśmy do pełna planetowe akumulatory! Możemy więc wyruszyć w kolejną dłuuuugą wyprawę do krainy prądu! Do zobaczenia! ;) Paaaaa! :) :) :)

Załączniki

Sprzęty gospodartswa domowego.jpg

Sprzęty gospodartswa domowego.jpg

dypomy nauczyciele.jpg

elektrownia wiatrowa.jpg

elektrownia wodna.jpg

Energoludek tuli dziecko.jpg

kołyska newtona.jpg

maszyna elektrostatyczna.jpg

obwód i żarówka.jpg

piątka z energoludkiem.jpg

segregacja odpadów.jpg

tablica pamiątkowa.jpg

Tomasz Rożek gratulacje.jpg

Tomasz Rożek obrady jury.jpg

Tomasz Rożek uściski 1.jpg

Tomasz Rożek uściski 2.jpg

transparent cz leszcz.jpg

uroczyste otwarcie 1.jpg

uroczyste otwarcie 2.jpg

uroczyste otwarcie.jpg

wąż elektryczny.jpg

wejście do energobusu.jpg

Wolt z energoludkiem.jpg

Wolt z maszyną elektrostatyczną.jpg

wolt i energiludek.jpg

wolt z energoludkiem.jpg

wtyczki elektryczne.jpg

Sprzęty gospodartswa domowego.jpg

Sprzęty gospodartswa domowego.jpg

animatorzy i energoludek.jpg

Mecenas projektu:

logo-grupa-energa

Patronat honorowy:

Patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki
01 znak podstawowy kolor biale tlo
lp logo pl a1 (1)

Patronaty medialne:

TVP3 2016
logo DB nowe (1)
RG logo na bialym